Jdi na obsah Jdi na menu
 


Heath Ledger - stručný životopis

27. 7. 2008

Asi každý kdo se jen koutkem oka zajímá o film musel zaregistrovat, že před několika hodinami zemřel jeden z nejnadějnějších herců současnosti, držitel jedné nominace na Oscara a také na Zlatý Globus Heath Ledger. Pojďme si jej připomenout, alespoň tímto, jemu speciálně věnovaným blogem.

Začátky:

Heath Ledger se narodil 4. dubna 1979 v australském Perthu. Společně se svou sestrou Kate byli pojmenování podle hrdinů románu Emily Bronteové Na Větrné hůrce. Heath nikdy, kromě kroužku ve škole, nestudoval herectví a na otázky jak se k němu dostal odpovídal podle nálady. Jednou si jej vybral agent jeho sestry, jindy zase protože měl na výběr mezi vařením a herectvím. Od mládí vynikal krásou, charismatem a odhodláním. Během své australské kariéry účinkoval především v televizních seriálech, z nichž patrně nejznámějším je Pot a dřina, ve kterém si poprvé zahrál homosexuála a v tomto seriálu byl rozhodně nejvýraznější postavou. Díky této postavě získal hlavní postavu v australské variaci na Pulp Fiction režiséra Gregora Jordana Ruce pryč, ve které se setkal například s mladičkou Rose Byrne, kterou můžete znát z loňského hitu Sunshine. Tady končí první etapa Heathovi herecké kariéry během níž se rozloučil s Austrálií, ve které od té doby natočil už jen dva filmy historického Neda Kellyho (opět spolupráce s Jordanem) a nezávislý film Candy, ve kterém hrál zamilovaného feťáka.

 

Hollywood:

Už svou první rolí v hlavním městě světové filmu okouzlil, jako tajemný drsňák s dobrým srdcem Patrick Verona z volné Shakespearovské adaptace, 10 důvodů proč tě nenávidím, je prostě neodolatelný. Svůj raketový vzestup korunoval hned o rok později v odlehčené historické romanci Příběh rytíře. Během jejího natáčení se vůbec poprvé dostal do Prahy, kde se pak ukázal ještě během natáčení Kletby bratří Grimmů. Jeho první role ho předurčily k postávám mladých frajírků a lamačům dívčích srdcí. Ledger sám byl s tímto zaškatulkováním velmi nespokojen a dokonce připustil, že právě tehdy přišla první chvíle, kdy jej herectví přestalo úplně bavit. Od té chvíle si už vybíral jen projekty, ve kterých nebyl jen pěknou tvářičkou na plakátu, ale skutečným hercem. Vyprávějícím příběhy, které lidem mají co dát.Prvním projektem tohoto typu byl oscarový Ples příšer režiséra Marca Fostera, ve kterém se setkal například s Halle Berry a Billy Bobem Thorntonem, i když se v něm moc neohřál dodal mu projekt sebevědomí k jeho úplně prvnímu velkému projektu (v hlavní roli). Náročná už pátá adaptace slavné předlohy A. W. E. Masona Čtyři pírka – zkouška cti za 80 milionů. Ve Čtyřech pírkách Ledger poznal, co znamená pravý herecký očistec. Během několika měsíčního natáčení v poušti se dostal až na pokraj svých sil, o čemž svědčí i Ledgerova slova o tom, že během natáčení chodil spát v jedenáct večer a od tří hodin byl zase nonstop na nohou. Přes všechno vynaložené úsilí se však film nesetkal, ani s kritickou ani s diváckou přízní a po své pouti po amerických kinech neutržil ani čtvrtinu svého rozpočtu.

                                                     

Ani v dalších projektech jej však nedoprovázelo štěstí. Celé natáčení Kletby bratří Grimmů provázely neustále hádky mezi producenty filmu bratry Weinsteinovými, kteří do filmu investovali 80 milionů (což byla do té doby pro jejich společnost Dimension rekordní suma) a věčným smolařem Terry Giliamem. Podle Gilliamových slov natáčení po nuceném odchodu Gilliamova dvorního kameramana Pecoriniho připomínalo studenou válku. Podobně jako ze Čtyř pírek, tak i z Kletby se stal kasovní propadák. Po jeho dokončení se Ledger pustil do své životní role. Drama Anga Leeho, Zkrocená hora, o dvojici homosexuálních kovbojů, kteří musí před zbytkem světa skrývat svou zakázanou lásku , přineslo Heathovi tolik očekávané uznání a vůbec první nominaci na Oscara i Zlatý Globus. Jako Ennis Del Marra na Oscara sice nedosáhl, ale už nikomu nemusel dokazovat, že je jen klukem z plakátu jako před šesti lety, kdy v Hollywoodu začínal. Během natáčení Zkrocené hory, jej však potkalo štěstí i v osobním životě a to v podobě svatby s hereckou partnerkou Michelle Williams, kterou jsme mohli vidět například i v Dawsonově světě. Po několika měsících vztahu se jim pak narodila dcera Matilda. Během roku pak stačil natočit ještě zajímavé Legendy z Dogtownu a Casanovu, kterého sice podle svých slov bral jako oddechovku, ale během několika měsíčního natáčení si Heath neustále stěžoval na nepřítomnost své manželky, s kterou se pak po vzájemné dohodě v září 2007 rozvedl.

       

 

 

Epilog:

Divoké životní tempo začínalo Ledgera dostávat do stále větších problému. Nespavost, s kterou se poprvé seznámil během natáčení Čtyř pírek se začala vracet už během natáčení filmu o Bobu Dylanovi I am not there. Plánovanou pauzu, která měla přijít právě po tomto snímku však odmítl. Dostal totiž nabídku, která se neodmítá. Role Jokera snad největší komikové padoušské ikony jej mohla vytáhnout do té pravé první ligy, kterou chtěl Heath vždycky hrát. V rozhovoru vydaném jen několik dní před svou smrtí se Ledger rozvyprávěl. "Při natáčení Dylanova filmu jsem byl až moc vystresovaný," a"Minulý týden jsem spal tak dvě hodiny denně," řekl listu. "Nemohl jsem přestat přemýšlet. Tělo bylo vyčerpané a mysl stále pracovala," a dodal, že bere dvě pilulky léků na spaní Ambien, které ale zabírají jen hodinu.

 

 "Mám strach ze spousty různých věcí, třeba každého nového filmu. Vždycky mám trochu obavy, jestli to vůbec zvládnu. Ale překonávát tenhle strach, je pro herce výzva a právě proto mě tahle práce baví."  Premiere 10/2003

 

Heath Ledger zemřel 22. ledna 2008 ve svém New Yorském bytě. Pravděpodobně nešťastnou náhodou v důsledku předávkování kombinací léku na spaní a antidepresiv.